Priznanje škole

OSNOVNA ŠKOLA „BROD MORAVICE“

DOBILA ŽUPANIJSKO PRIZNANJE

POVODOM SVJETSKOG DANA UČITELJA

Tko god iza sebe ima koju godinicu pedagoškog staža vrlo dobro zna da se u brojčano malim razredima i po broju učenika manjim školama mogu ostvarivati bolji rezultati no u većim sredinama, a da je tome tako pokazuje, između ostalog, i nedavna podjela nagrada i priznanja povodom Svjetskog dana učitelja kada je među svega tri nagrađene škole s područja Primorsko-goranske županije svoje mjesto našla i jedna od najmanjih - Osnovna škola Brod Moravice...

Da je nagrada došla u prave ruke jasno pokazuje obiman popis uspjeha i raznovrsnih aktivnosti koje se u ovoj školi provode, a tu sveprisutnost škole u svakom djeliću života lijepog brodmoravičkog kraja odlično oslikava i službeni slogan škole - "Malo nas je, al svugdje nas ima!". Ove školske godine škola Brod Moravice broji 58 učenika i 24 uposlena djelatnika, a zanimljivo je svakako i to da su većina učenika i nastavnika - putnici! Naime, uz matične Brod Moravice ovu školu pohađaju i djeca iz četrdesetak malih naselja ovog kraja, a među nastavnicima svega je jedna nastavnica iz brodmoravičkog kraja dok svi ostali putuju iz Delnica, Skrada, Rijeke...  No, sve to nimalo ne smeta ni učenike ni nastavnike koji kvalitetnim radom ne samo da uspješno savladavaju nastavni program, već ostvaruju i niz sjajnih rezultata na raznovrsnim školskim natjecanjima te, što je možda i najvažnije, predstavljaju žarište kulturnog i društvenog života cijelog ovog kraja. Do takvog statusa došlo se, ističe dugogodišnja ravnateljica, prof. Indira Rački Joskić, stoga što su veći dio nastavnog rada i rada izvannastavnih aktivnosti objedinili po načelu zavičajnosti:

"Naše učenike nastojimo osvijestiti kroz takav načina rada da znaju, prije svega, tko su i gdje pripadaju. To su prihvatili i njihovi roditelji uključeni u naše projekte - sakupljaju s nama stare predmete, odjeću i ručne radove, pripovijedaju nam o starim vremenima i običajima i ponosni su jer nas zovu čuvarima zavičajne baštine. Možda upravo zbog sve lošije demografske slike i sve manjeg broja učenika - sve se više pažnje posvećuje očuvanju zavičajne baštine. Kroz mnogobrojne izvannastavne aktivnosti: etno-grupu, filološku, ekološku, literarno-recitatorsku, tehničku, likovnu, tamburašku, prometnu, informatičku, lutkarsku, geografsku i druge sekcije objedinjujemo načelo zavičajnosti, čuvamo tradiciju i jačamo ljubav učenika prema svom zavičaju pa smo stoga danas i najprepoznatljiviji upravo po tome.

U okviru takvog pristupa radu njegujemo "domaču reč", stare plesove i pjesme, sakupljamo stare predmete, odjeću, posteljinu, kuhinjske krpe i ručne radove. Posjedujemo i veliku i malu etno - zbirku, a budući da je tijekom godina sakupljeno mnogo vrijednih predmeta i učeničkih literarnih radova tiskali smo već drugi katalog zavičajne zbirke i literarni zbornik "Negda i sa". Tako smo postali prepoznatljivi i po izdavačkoj djelatnosti, ali i po snažnoj kulturnoj i javnoj djelatnosti, eko projektima, izradi suvenira, sudjelovanju učenika na natjecanjima u znanju i njegovanju likovnog i literarnog izričaja, odličnim nastupima skijaša- trkača te uključivanju svih učenika u sve aktivnosti, osobito učenika romskog podrijetla, kao i onih s poteškoćama.

Škola nam je odlično održavana i opremljena materijalnim pomagalima, ponajprije zahvaljujući Primorsko-goranskoj županiji kao Osnivaču, a uz stopostotnu stručnu zastupljenost učitelja u redovitoj nastavi ostvarili smo iznadprosječne rezultate iz pojedinih predmeta i područja u okviru projekta Vanjskog vrednovanja rezultata nacionalnih ispita učenika osmog razreda. Treba istaći i to da smo to što smo škola s malim brojem učenika iskoristili kao prednost pri realizaciji projekta Škola u prirodi koju organiziramo svake godine za sve učenike.", govori ravnateljica Indira Rački Joskić posebno ističući odličnu suradnju s lokalnom samoupravom i udrugama u mjestu. "Nesebičan rad i ulaganje svih pojedinaca, pregršt ideja, motiviranost i timski rad učinili su ovu malu školu prepoznatljivom.", zaključuje ravnateljica Indira Rački Joskić.

Zbog mirnog života u okrilju goranskih šuma oduvijek se u školi posvećivala znatna pozornost ekološkim sadržajima - zaštiti i uređenju okoliša. Višegodišnji projekt "Moja škola - Eko - škola" omogućio je školi stjecanja statusa Međunarodne Eko - škole u 2009. godini, a pažnje je vrijedan i ekološki projekt "Veliki jadi staroga Kala" zahvaljujući kojemu je očišćen nekadašnji izvor pitke vode koji je bio pretvoren u smetlište, a svakako treba spomenuti da učenici škole odlično izrađuju originalne i autohtone suvenire utemeljene na tradiciji ovog kraja. Za takav pristup i kvalitetan rad nagrađeni su prvom nagradom na natječaju Turistička razglednica 2007.godine.

(članak objavljen u Novom listu 21. listopada 2009.)

objavio: Administrator   datum: 18. 4. 2011.