Dan planeta Zemlje (Ekokviz i Zelena čistka)

Dan planeta Zemlje obilježavamo 22. travnja svake godine.

Voditeljica školskih ekologa tim je povodom s knjižničarkom i učiteljima hrvatskog jezika i geografije osmislila ekokviz na kojem su snage znanja, iz područja prirode, biologije, geografije, hrvatskog jezika i poznavanja užeg zavičaja, odmjerile dvije ekipe: dječaci protiv djevojčica (5.- 8.r.). Mada je muška ekipa bila brojnija (Anton, Dominik, Darin, Dorijan i Karlo) – pobijedile su djevojčice (Matea, Petra i Ana). Svi su učenici navijali jer je borba bila neizvjesna do kraja. Čestitke sudionicima!

Ekokviz nas je podsjetio kako je znanje moćno sredstvo kojim možemo sačuvati planet, unaprijediti ga i spasiti od zagađenja i uništavanja.

Dan kasnije, Svjetski je dan knjige i izdavaštva koji je u 111 hrvatskih gradova obilježen čitanjem. Čitalo se u knjižarama, knjižnicama, čitaonicama, bolnicama pa čak i zatvorima.  Čitali smo i mi, na nastavi hrvatskog jezika, i to zanimljive ulomke iz dječjih pustolovnih romana kako bi podsjetili one koji nemaju vremena za knjigu da nas čitanje može odvesti u maštovite, zanimljive, bogate svjetove pune uzbuđenja, neizvjesnosti, napetosti, ljubavnih zavrzlama i prijateljskih druženja. Knjiga je prijatelj, dok čitaš nisi sam!

U istom tjednu, 26. travnja, organizira se Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš.

Najveći je to volonterski projekt u Republici Hrvatskoj kojim se nastoji probuditi svijest ljudi o nužnosti odgovornog ponašanja prema okolišu, prirodi, cijeloj našoj planeti. Svi uključeni u akcije čišćenja svoga mjesta ili oni koji se pridruže roniocima ili planinarima, pokazuju koliko nam je važan planet koji smo baštinili i koji imamo obvezu sačuvati generacijama koje dolaze. Upravo zato, osnovnoškolci - najmlađi članovi uključeni u akciju, važna su karika u procesu promjene ekološke svijesti čovječanstva. Naši učenici svake godine aktivno sudjeluju čišćenjem okoliša škole. Ove godine je akcija odgođena zbog lošeg vremena, ali samo do prvog sunčanog, suhog dana.

objavio: Administrator   datum: 14. 5. 2014.