Dani zahvalnosti za plodove zemlje

Ove su godine na području Brod Moravica bogato rodile šljive. Slasna voćka omiljena je među djecom i odraslima, a mnogi su već upoznati s njenim dobrim utjecajem na čovjekovo zdravlje- tim je dragocjenija jer je zdrava, iako slatka.

Turistička zajednica Brod Moravica svake godine sredinom rujna organizira Dane šljiva, zabavno događanje za druženje, prezentaciju i kušanje proizvoda spravljenih od domaćih šljiva. Naši učenici; članovi literarne, novinarske i etnogrupe, sudjelovali su na tom događanju, predstavljajući našu školu pjesmom, plesom i recitalom na temu jeseni, jesenjih plodova i naravno- šljiva.

Naša škola ima bogat voćnjak. Svako jutro, a i nakon nastave, učenici su sami odlazili u voćnjak po krušku, jabuku, šljivu. Zbog velikog uroda šljiva jedan smo petak nakon nastave svi zajedno; učenici i učitelji, pokupili šljive i drugo ih jutro zajedno očistili. Naša kuharica i spremačica priredile su tijesto i napravile velike štrudle od šljiva za sve učenike i učitelje škole.

Bila je to izvrsna domaća štrudla.

Okupili smo se u holu škole i uz mali kulturni program razredne nastave, hrvatskoga jezika i vjeronauka zajedno proslavili Dan zahvalnosti za plodove zemlje i Dane kruha. Prava proslava uvijek uključuje i dobru slasticu, a mi smo uživali u slasnoj štrudli.

Kako je šljiva još ostalo, mlađi će učenici s učiteljicama izrađivati, svima omiljene, knedle sa šljivama uz planirani projektni dan na temu jeseni.

Povezali smo tako nastavne programe različitih predmeta (priroda, hrvatski jezik, likovna kultura, ekologija, vjeronauk i dr.) sa značajnom proslavom na nacionalnoj razini (Dani zahvalnosti za plodove zemlje, Dani kruha) i lokalnom manifestacijom (Dani šljiva), u svom neposrednom okružju, koristeći ono što nam priroda daje, uvažavajući je te pokazujući odgovornu brigu za okoliš i prirodna bogatstva svoga kraja.

objavio: Administrator   datum: 9. 10. 2013.