Vlakom smo došli u Rijeku na terensku nastavu. Prvo smo posjetili riječku prvostolnicu – katedralu sv. Vida. Vjeroučitelj Damjan nas je proveo kroz unutrašnjost katedrale te ispričao kratke i zanimljive crtice njezine povijesti, ali i sadašnje važnosti. Od svega, možemo istaknuti Čudotvorno raspelo je se nalazi na glavnom oltaru katedrale. Prema legendi, koju smo čuli, u 13. st. je to raspelo kamenom pogodio Riječanin Petar Lončarić nakon što je izgubio u igri kartama. Istog časa iz Raspela je potekla krv, a Petra je progutala zemlja. Krv koja je potekla sabrana je te se čuva s lijeve strane oltara, a kamen s desne. Srdačno nas je pozdravio i rektor katedrale mons. Ivan Stošić koji nam je otvorio vrata galerije te omogućio razgledavanje bogate sakralne baštine katedrale, a od čega valja istaknuti mnoštvo relikvijara (piramide u kojima se čuvaju moći svetaca) te sedes pape Ivana Pavla II. koji je korišten tijekom mise na riječkoj Delti 2003.g. prilikom njegovog trećeg apostolskog posjeta Hrvatskoj. Rektor je učenike na poseban način počastio time što im je omogućio sjesti u kanoničke klupe – mjesta na kojima su inače sjedili vrlo ugledni svećenici nadbiskupije.
Sve smo dodatno obogatili obilaskom jezgre riječkog Starog grada te najstarije riječke župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije uz koju se nalazi Kosi toranj. Tako obogaćeni sakralnim, kulturnim i povijesnim sadržajima grada Rijeke, uputili smo se na Sušak uživati u operi Regoč.
Opera Regoč
S ciljem promocije klasične glazbe među djecom i mladima, umjetnička organizacija Euterpa i udruga Dud prikazali su operu “Regoč” prema istoimenoj bajci Ivane Brlić Mažuranić. Praizvedba ove opere odvijala se u travnju 2024. godine, mjesecu kada je obilježena 150. godišnjica rođenja Ivane Brlić Mažuranić.
Učenici naše škole prvi su se put susreli s ovim oblikom klasične glazbe. Bilo im je zanimljivo čitati tekst poznate im priče o simpatičnom divu i nježnoj vili na velikom ekranu u pozadini pozornice i to na dva jezika; hrvatskom i engleskom, istovremeno slušati živu glazbenu pratnju koja muzicira na samoj pozornici i pratiti glumce koji pjevaju svoje uloge, što je bio vrlo intenzivan doživljaj.
Djelo je prilagođeno mladima koji su se tako upoznali s opernim pjevačima kroz poznatu im prekrasnu hrvatsku bajku o dobru i zlu, pobjedi zajedništva i dobrote i to baš na dan (23. 4.) kada obilježavamo 14. Noć knjige.
priredili učitelji: Poljančić, Arbanas i Šepac









