U Centru mladih Ribnjak u Zagrebu, 16. listopada 2024., okruglim je stolom na temu sigurnosti i pametnog izbora informiranja u digitalnom svijetu započeo 16. Festival prava djece poznat i pod motom “Mali festival za velike teme” u organizaciji Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator i partnera festivala Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Ureda pravobraniteljice za djecu i Hrvatskog filmskog saveza.
Festival prava djece ove godine u fokusu ima temu prilagođenost digitalnog svijeta djeci i mladima, a sadržaj je predstavljen kroz filmsko-edukativne programe, projekcije dječjeg filmskog stvaralaštva, radionice i panel rasprave.
Učenici 5. – 8. r. su na satovima građanskog odgoja (pedagoginja Tania Mulc) i hrvatskog jezika (učiteljica Jasna Šepac) odgledali 3 kratka filma koja su izradili učenici osnovnih škola diljem Hrvatske, na svojim filmskim družinama. Filmovi: Disleksija – što je to?, S mobitelom ili bez mobitela? i Nije sve tako crno, a nije ni bijelo, progovaraju o specifičnim teškoćama učenja, ovisnosti o mobilnim uređajima te uvažavanju i prihvaćanju bez obzira na međusobnu različitost.
Nakon gledanja filmova provedene su i radionice u cilju otvaranja puta empatiji, razumijevanju drukčijih i osvješćivanju utjecaja mobitela na mentalno zdravlje i socijalni život mladih. Učenici 8.r. će nakon gledanja filmova imati organiziranu raspravu, u skladu s ishodima predmetnog područja hrvatskog jezika i komunikacije, a učenici 7. r. pisati izvješće kao pripremu za pisanje 1. školske zadaće.
Medijska pismenost je važan dio kvalitetnog odrastanja, sveprisutna, kako u životu, tako i u svim predmetnim područjima pa je njen razvoj odgovornost učitelja, obrazovnih institucija, ali i roditelja i društva u cjelini kako bi naši učenici odrasli u misleće osobe koje se kritički odnose prema sebi i svijetu koji ih okružuje.
priredila: Jasna Šepac, prof. mentor