Mjesec hrvatske knjige 2020. u Osnovnoj školi Brod Moravice

Mjesec hrvatske knjige ove je godine posvećen planetu Zemlji, povodom 50.obljetnice obilježavanja Dana planeta Zemlje. Pod motom Razlistaj se! knjižnice su organizirale različite aktivnosti u prostoru knjižnica i van njih, ali u skladu s novonastalom epidemiološkom situacijom. Naglasak je, naravno ostao na knjizi i čitanju.

Naša Ines i Andrija Istraživači planeta Z, učenici 5.r.,  22.10.2020.g. u školskoj su knjižnici  riješili Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Za razliku od prethodnih godina učenici su morali istražiti mrežne poveznice ( on-line enciklopedije, mrežne stranice muzeja, parkova, instituta koji se bave zaštitom prirode) te točno odgovoriti na petnaest pitanja. Bilo im je zanimljivo i poučno istraživati uz usavršavanje informacijske pismenosti. Slučajnim odabirom pobjednicom je izabrana Ines Legović. U javnom izvlačenju utješnih i glavne nagrade izvučena je naša Ines Legović  kao dobitnica treće nagrade – šestomjesečni program Brzo čitanje i mudro učenje, ilustrirana knjiga i prigodni tematski darovi. Čestitke Ines! Na Youtube kanalu ( https://www.youtube.com/watch?v=clA7L8Z4NkE ) Knjižnica grada Zagreba objavljena je snimka završnice izvlačenja nagrada.

Kroz literarne radove bivših učenika naše škole Same, Lipica, Povatica, Koko so se igrali naši starji, Kopanje kromperja, tematski vezane uz zavičaj i okoliš objavljene u tri različite zbirke u nakladi OŠ Brod Moravice knjižničarka Sanja je učenike 1., 2. i 3.r. podsjetila na neke domaće riječi brodmoravičkog govora. Danas mali broj učenika govori zavičajnim govorom što je jedan od razloga zaboravljenih riječi. Uz učiteljicu Dijanu i Andreu učenici su izradili mali slikovni riječnik, njima poznatih, brodmoravičkih riječi. Radovi krase pano.

Naši su prvašići u Mjesecu knjige postali novi članovi školske knjižnice u kojoj su već odradili i  lektiru Crvenkapica dok su se petaši upoznali s tiskom.

Vrlo uspješan Mjesec hrvatske knjige priveli smo kraju, uz želju da iduće godine nismo ograničeni epidemiološkim mjerama.

Pripremila: Sanja Despot Abramović, knjižničarka

objavio: Mihaela Jauk   datum: 30. 11. 2020.