Mnogobrojni gosti i aktivnosti u Mjesecu hrvatske knjige 2019.

U Osnovnoj školi Brod Moravice Mjesec hrvatske knjige započeli smo 16. listopada kada smo bili jedna od škola domaćina književne manifestacije Od mora do gora. Osim glavnog organizatora, goranskog književnika i ljubitelja domaće riječi Davora Grgurića, našu su školu posjetili, a samim time kulturno obogatili, Zlatko Krilić, Božica Jelušić, Vjekoslava Jurdana, Aleksandar Horvat i slovenski književnik Marjan Pungartnik. Svatko od njih predstavio se kroz nekoliko rečenica i pročitanih pjesama. Krilić, već svima dobro poznat kroz lektirne naslove i susrete, uvijek zanimljiv i humorističan, dok su svi ostali bili novost zbog osobnosti, ali i  govora tj. jezika u pjesmama. Zbog toga smo pozorno slušali i doživjeli svaku njihovu riječ, pjesmu. Svakako hvale vrijedan susret i ugodno društvo!

Kao i svake godine u Mjesecu knjige školsku su knjižnicu posjetili učenici 1.r. te polaznici dječjeg vrtića koji su sudjelovali u organiziranoj pričaonici i radionici uz slikovnicu Moje dobro jutro, Sunčane Škrinjarić.

Vodeći se ovogodišnjim motom U ritmu čitanja, završnu svečanost Mjeseca knjige posvetili smo glazbi. U holu škole izložili smo starinske pjesme - ritam odrastanja naših baka i djedova te notne zapise, knjigu i tamburice (iz Hrvatske čitaonice sela Kuti) Rudolfa Crnkovića -  najpoznatijeg glazbenika među hrvatskim iseljenicima u Americi, a rođenog u Kutima. Njegov život i bogato stvaralaštvo predstavila je učiteljica Dijana Arbanas dok se knjižničarka Sanja više osvrnula na sadržaj, podrijetlo i vrijeme prikupljenih pjesama. Učenici 4.r. natjecali su se u čitanju naglas starinskih pjesama. Za pročitanu pjesmu Pastirče milo i drago nagrađen je učenik Andrija Štajduhar. Učitelj Damir Zagorščak sa zborom je pripremio pjesmu Sve ptičice iz gore, a uz zvukove harmonike svi učenici mlađih razreda otplesali su polku.

Pljesak i zadovoljstvo potvrda su uspješnosti pripremljenog programa!

pripremila: knjižničarka Sanja Despot Abramović

objavio: Hrvoje Domandžić   datum: 16. 10. 2019.